Makedonyada Eğitim Rehberi

rehberi makedonyada egitim

 

Makedonyadaki  Üniversiteler AB’nin Bologna deklarasyonuna tabi olduğundan, diplomanız YÖK tarafından kabul edilir ve öğrenciliğiniz süresince serbest dolaşım hakkından yararlanırsınız.

Yaşam masrafları yurdumuz ve AB birliğindeki ülkelerle kıyasla çok uygundur, makedonya vatandaşları türklere karşı oldukça sıcak kanlıdır,makedonya halkının çoğu dilini konuşabilir .

Makedonya’da tıp eğitimi 6 yıl, eczacılık ve diş hekimliği bölümleri 5 yıl, Makedonya’da mühendislik ve diğer bölümler ise dört yıldır.

Makedonya eğitim sisteminde bulunan üniversitelerin çoğu devlet üniversitesidir, İngilizce eğitim veren makedonya özel ve devlet üniversiteleri öğrencilere geniş seçenek yelpazesi sunar, yeri gelmişken size Üsküp Kiril Metodi, İştip Üniversitesi ve Avrupa Üniversitesi ’ni  büyüteç altına aldık.

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi : Makedonya Cumhuriyeti’nin en büyük ve saygın üniversitedir. Adını  “Kiril Alfabesi” nin kurucuları olan Bizanslı kardeşler Kiril ve Metodi ‘ den almıştır ,bünyesinde her yıl 50.000 ‘den fazla öğrenci ve yaklaşık 700 yabancı ülkelerden gelen öğrenci eğitmektedir . Ayrıca, öğretim ve araştırma personeli sayısı 2.390 kişidir, üniversite 300 den fazla kurum tarafından desteklenmektedir.

Öğretim ana dili Makedonca, ancak Ingilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve azınlık dillerinde yürütülen dersler vardır.

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi ‘nin misyonu Dünya çapında kalitesini kanıtlamaktır. Kiril  Metodi Üniversitesi Üsküp’ün en köklü devlet üniversitesi olmakla birlikte çağımızın getirdiği  her yıl artan yüksek eğitim standartını karşılayabilmektedir ve üniversite faaliyetlerinin tüm alanlarında Avrupa standartlarına uygun şekilde eğitim sistemini yönetir. Bir çok türk öğrencinin ilk seçeneği olan bu eğitim kurumu  bir diğer saygınlık kazanmış kurum olan İştip Üniversitesi ile rekabet içindedir.

İştip Üniversitesi : Goce Delçev  27 Mart  2007 tarihinde kurulmuştur ve ülkenin dördüncü devlet üniversitesi olmuştur.Üniversite  Her Yıl 5000 öğrenci  eğitmektedir, üniversite bünyesinde 13 fakülte içerir ve 400’den fazla öğretim üyeleri ve personel bulundurur. Ana bina ve öğretim birimlerinin çoğu İştip kasabasında bulunur, ancak  Doğu Makedonya ‘da  farklı şehirlerdede  bulunmaktadır : Radoviş , Kocani, Kavadarci, Gevgelija, Vinnitsa, Probishtip.

İştip’te Bulunan Fakülteler :

 • Doğal Bilimler ve Mühendislik Fakültesi
 • Tarım Mühendisliği Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Fioloji Fakültesi
 • İktisat Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • Bilişim Fakültesi
 •       PedagojiFakültesi

 

Kocani de Bulunan Fakülteler :

Probiştip Fakülteleri :

 •      Teknik Fakültesi

 

Vinitsa ‘ da bulunan Fakülteler :

 • Makine Mühendisliği Fakültesi

 

Gevgeliya ‘da bulunan Fakülteler :

 • Turizm Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi

 

Radoviş ‘te Bulunan Fakülteler :

 •      Elektrik Mühendisliği Fakültesi

 

Avrupa Üniversitesi

Üsküp Avrupa Üniversitesi kuruluş tarihi 2001 yılı olmasına rağmen ilk akreditasyonu olan makedonya üniversitesi ünvanına 2005 yılında kavuşmuştur.

 Avrupa Üniversitesi, 13 yıl gibi eğitim hayatında çok hızlı bir gelişim göstererek büyük bir saygınlık ve güven kazanmıştır. Makedonya üniversiteleri arasında hatrı sayılan bir üniversitedir. Sunmuş olduğu modern yüksek teknolojik eğitim araç ve şartlarıyla birlikte sunduğu eğitim kalitesi ile büyük bi öğrenci kitlesine sahiptir.IACBE kurumundan akredite alan ve “İmkanlar Ülkesi” diye tanıdığımız Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) diploması tanınmaktadır.

Büyük başarıların yazılı olduğu bir sayfanın altında imzası olan bu kurumun bir başarısı var ki çok sık raslanmamakta. Makedonya’da eğitime yeni bir bakış açısı kazandıran bu başarının adı “ Eğitim”. Herhangi bir imtihana girmeden ve herhangi bir koşul gözetilmeden  Üniversite kapılarını okumak isteyen öğrencilerimize açmıştır.

Yurtdışında ingilizce,fransızca ,italyanca veya bulunduğu ülkenin dilinde üniversite eğitimini tamamlayan bir çok  öğrenci vardır, bilinmeyen ise  artık Dilinde  Makedonya ‘da eğitim mümkündür , bu gelişme Makedonya’da Türklerin dünya büyükleriyle aynı seviyede saygınlık kazanmış olduğunun  bir başlangıç işaretidir.

Avrupa Üniversite bünyesinde 9 fakülte bulunmaktadır :

Diş Hekimliği Fakültesi

Eczacılık Fakültesi

Hukuk Fakültesi

Fizik Tedavi Fakültesi

İktisat Fakültesi

Sanat ve Tasarım Fakültesi

Siyasal Bilgiler Fakültesi

Bilişim Fakültesi

Dedektiflik ve Kriminoloji Fakültesi

Yukarıda belirtilen tüm fakültelerde Eğitim  verilmektedir, fakat bir çok vatandaşımızın tercihi Diş Hekimliği,Eczacılık,Hukuk ve Fizik Tedaviden yanadır.

 

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş