Makedonyada Eğitim Puanları

puanlari makedonyada egitim

 

Türkiye’de liseyi bitiren öğrenciler istedikleri kadar üniversiteye girmeyi arzu etsinler eğer girecekleri bölümün sınavlarında yeterli puanları alamazlarsa okumak için hiçbir şansları kalmamaktadır, mutlaka sınava girmeli ve gereken puanlara erişmelidirler. Bu da öğrencilerin kurdukları bütün hayallerin suya düşmesi anlamına gelmektedir. Kariyer planları yapan gençle üniversite eğitimi alamazlarsa bu planlar hiç işe yaramaz. Gençler okumak aşkı ile başka çözümle peşinde koşmak zorunda kalmaktadırlar ve en güzeli de yurdumuza en yakın ve kaliteli eğitim veren ülkelerde üniversite eğitimlerine devam etmektir. Makedonya bu ülkelerden en cazip olanıdır ve taban puanı aramadan öğrenci kabul etmektedir. Makedonyada eğitim puanları diye bir şart yoktur, olması gereken sadece lise ve meslek lisesi mezunu olduğunuzu kanıtlayacak olan diplomanızdır.

Makedonya yurda yakınlığı ile bilinen ve bize çok tanıdık bir ülkedir, yaşamak çok kolaydır, ucuz olması onun tercih edilebilir olmasına olanak tanımaktadır. Türkiye’de üniversite eğitimi almak için harcanacak paralar göz önünde bulundurulursa Makedonya çok uygun fiyatlarla aynı eğitimi size sağlayacaktır. Bir sınava bağlı olan umutlar yıkılmasın ve gençler istedikleri üniversitelerde eğitim görsünler diye tüm imkanlar seferber edilmiştir. Avrupa çapında verilen eğitimler sonunda mezun olan genç akademisyenler eşliğinde eğitim görülecektir. Makedonyada eğitim puanları yukarıda da belirttiğimiz gibi yoktur, bu üniversitelerde istediğiniz bütün bölümleri bulabilirsiniz.

YÖK sizin baş vurmanız halinde araştırma yaparak gerek görürse denklik sınavına girmenizi isteyebilir ve başarılı olduğunuzda da denklik hakkınızı elde etmiş olursunuz, yani denklik YÖK tarafından uygun görülürse kazanılabilir. Makedonyada eğitim puanları diye bir şart olmadan üniversite eğitimlerine başlayabilirsiniz. Başvurularınızı Haziran ayı ortalarında yapmanız gerekir, Makedonya şehirlerinin bir çoğunda halk konuşabilmektedir, bu da yaşamak için zorlanmayacaksınız demektir. Uygun koşullar, dilediğiniz üniversite bölümünü seçme hakkınızın olması, tarihi yakınlıklar ve benzer kültürel değerler ile bu ülke sizi bağrına basacak ve eğitim süresi boyunca sorun yaşamamanız sağlanacaktır. Çok uygun fiyat seçenekleri ile bu ülkede bütçelerini zorlanmadan yaşayacak ve tahsilinizi bitirebileceksiniz.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş